images (1).jpgدر حالی که منابع مخالف سوری از قطع آخرین مسیر امدادرسانی مخالفان به شهر مارع خبر می‌دهند، مخالفان نسبت به سقوط آخرین مقرشان در شهر أعزاز هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که تروریست‌های داعش دست‌کم با دو خودروی بمب‌گذاری شده وارد شهر مارع در استان حلب واقع در شمال سوریه شدند و درگیری‌ها میان مخالفان مسلح و داعش همچنان ادامه دارد.

این گروه تروریستی با این حمله شهر مارع را از شهرک أعزاز که تحت کنترل مخالفان است، جدا کرد و این بزرگترین دستاورد داعش در حلب از دو سال گذشته محسوب می‌شود.

منابع مخالف سوری در حالی نسبت به سقوط مقر خود در شهر أعزاز و حمله داعش به شهر مارع هشدار می‌دهند که درگیری‌ها صدها غیرنظامی را مجبور به فرار از این دو شهر به سمت شهر عفرین کرده که تحت سیطره یگان‌های مدافع خلق کرد است. این دو شهر مقر اصلی مخالفان در حومه شمالی حلب در مرز با ترکیه محسوب می‌شود.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داده که گردانی از ارتش ترکیه وارد 700 متری خاک سوریه در شهر عفرین در شمال حلب شده است.

این خبرگزاری افزود: ارتش ترکیه اقدام به ایجاد مراکز بازرسی در نزدیکی شهرکی کرد نشین کرده است.

 

این در حالی است که حملات توپخانه‌ای ترکیه به مناطقی در داخل سوریه ادامه دارد و یک مقام روسی گفت:‌ این حملات برنامه‌ریزی شده و مداوم است و تروریست‌ها سعی در تسلط بر نیروگاه برق حمص و محاصره مسیر ارتباطی بین حلب و دمشق را دارند.

به گفته یکی از فعالان سوری در شهر مارع، مخالفان در این شهر از سه محور محاصره شده‌اند اما داعش به دلیل مقاومت شدید مخالفان نتوانسته کنترل شهر را در دست بگیرد و تنها دو خودرو را در این شهر منفجر کرده است.

براساس گزارش‌های ارتش ترکیه و جنگنده‌های ائتلاف حملاتی را به مقرهای داعش و خطوط امداد آن انجام دادند. این حملات واکنشی به حمله‌ای بود که علیه یک منطقه مرزی ترکیه صورت گرفت.

اما با این حال این حملات مانع پیشروی داعش در مقرهای مخالفان در مرز با ترکیه نشده است. یکی از رهبران احرار الشام در حومه حلب می‌گوید: داعش به ورودی‌های جنوبی، شرقی و شمالی شهر مارع رسیده است و هر لحظه امکان سقوط این شهر به دست این گروه وجود دارد.

در صورتی که داعش بتواند وارد شهر مارع شود مخالفان مقر خود در حومه شمالی حلب در مرز با ترکیه را از دست می‌دهند و داعش با این پیشروی خطر را از مناطق تحت سیطره خود در حومه شمالی و مرز ترکیه دور می‌کند. در صورت سقوط مارع شبه‌نظامیان کردی که در منطقه کردنشین عفرین حضور دارند نیز با خطر مواجه می‌شوند.

در همین راستا یک منبع نظامی کرد در عفرین می‌گوید: ورود داعش به شهر أعزاز خطری علیه عفرین است که در حال حاضر یک میلیون و 300 هزار غیرنظامی در این شهر حضور دارند. در صورت سقوط أعزاز احتمالا مداخله‌های نظامی در این شهر صورت بگیرد.

به گفته منابع مخالف سوری، هنوز حدود 15 هزار غیرنظامی که بیشترشان زن و کودک هستند در داخل شهر مارع محاصره‌اند.

به دنبال فرار هزاران غیرنظامی از شهرهای أعزاز و مارع به سمت عفرین، کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل نیز از فرار غیرنظامیان و محاصره شدن آن‌ها شدیدا ابراز نگرانی کرد.

درگیری‌ها میان داعش و مخالفان از هفته‌های اخیر در شمال سوریه افزایش یافته است و این در حالی است که داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در حومه تل ابیض، عین عیسی و حومه شمالی رقه وارد درگیری‌های شدید شده‌اند.

همچنین جنگنده‌های ائتلاف بار دیگر اعلامیه‌هایی را در شهر رقه پخش کرده و از غیرنظامیان خواستند شهر را ترک کنند.

از سوی دیگر، ائتلاف مخالفان سوریه در بیانیه‌ای خواهان مسلح کردن ارتش آزاد در برابر داعش و نیروهای نظام سوریه شد و اعلام کرد که هیچ گریزی از مسلح کردن ارتش آزاد نیست.

خبرگزاری رویترز اخیرا به نقل از دو تن از رهبران مخالفان سوریه اعلام کرده بود که مخالفان مسلح به موشک‌های جدیدی از سوی حامیان خارجی خود برای مقابله با حمله نیروهای دولتی سوریه به حلب مجهز شده‌اند.

گروه‌های مخالف سوریه و در رأس آن ائتلاف مخالفان خواهان مجهز کردن ارتش آزاد به سلاح پیشرفته از جمله سلاح‌های ضد هوایی برای مقابله با نیروهای دولتی سوریه هستند اما برخی کشورها نگران این هستند که اگر این سلاح‌ها را برای مخالفان بفرستند ممکن است به دست تندروها و تروریست‌ها بیفتد.

ائتلاف مخالفان سوریه در این بیانیه از جامعه جهانی و سازمان ملل و شورای امنیت خواست تا حمایت فوری از غیرنظامیان در تمامی مناطقی که در معرض حملات داعش و نظام سوریه قرار می‌گیرند، به عمل آورند.

ائتلاف مخالفان در این بیانیه مدعی شد: داعش از طریق محاصره شهر مارع وارد شراکت با نظام سوریه می‌شود که همواره با محاصره غیرنظامیان آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. صدها هزار سوری از پنج سال پیش در بسیاری از مناطق آواره هستند و از گرسنگی رنج می‌برند.


دشمن عقل امام علی علیه السلام : اَلْهَوى عَدُوُّ الْعَقْلِ؛ هواى نفس، دشمن خرد است. شرح غرر: ج1، ص68